5s Uyku Danışmanlık 90 553 342 09 03

Temel Uyku Metodları

TRACY HOGG(YATIR KALDIR YÖNTEMİ)

Tracy Hogg kariyerini bebek ve çocuk bakımına benzersiz bir yaklaşım geliştirmeye adamıştır. İngiliz eğitimli bir hemşire, emzirme eğitimcisi ve yenidoğan danışmanı olarak son 24 yıldır bebeklere ve ailelerine bakıyor. Genellikle sözlü iletişim becerilerinden yoksun olan engelli çocuklarla yaptığı çalışmalarla bilinen Hogg, bebeklerin ağlamalarını dinleyerek ve vücut dillerini ayarlayarak neye ihtiyaç duyduklarını anlamak için esrarengiz bir yetenek geliştirmiştir. Bebekleri anlama ve sakinleştirme konusundaki özel yeteneği, ona "Bebek Fısıldayan" lakabını kazandırmıştır.

Hogg, hemşirelik derecesini İngiltere'de annelik ve yenidoğan bakımında uzmanlaştı. Irvine'deki California Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesi aldı. 1997 yılında velilere bireysel danışmanlık yapan, grup dersleri veren, dadı eğitimi ve tavsiyeleri veren Baby Technique'i kurmuştur.

KIM WEST(AŞAMALI UZAKLAŞMA YÖNTEMİ)

Kim West tarafından hafif uyku ve ebeveynlik çözümlerine odaklanan bir yöntemdir. 25 yılı aşkın bir süredir, yüz binlerce aileye, bu sistem başarılı şekilde fayda sağlamıştır. Uyku eğitimine odaklanılan çalışmalarda , ebeveynlere çocuklarının gününü, beslenmesini ve daha fazlasını planlamalarına yardımcı olacak kaynaklar ve ipuçları sağlayan bir temel uyku metodudur.

Sadece yenidoğan, bebek ve yürümeye başlayan çocuk uykusuna odaklanmakla kalmayıp, halihazırda yatakta olabilecek daha büyük çocuklara uyku eğitimine odaklanan bir uyku çözüm yöntemidir. Dışarıdaki tüm uyku tavsiyelerinden bunaldıysanız, en önemli uyku eğitimi adımlarını bloglar, kılavuzlar, videolar ve e-Kurslar aracılığıyla paylaşarak size yardımcı olmak için buradayız.

DR. LUTHER EMMETT HOLT(AĞLAMAYA BIRAKMA YÖNTEMİ)

Sonlandırma yöntemi olarak da bilinen ağlamayı bırakma yöntemi, bebeğinizi tamamen uyanık halde beşiğine koymayı ve sizin yardımınız olmadan uyuyana kadar yaygara yapmasına veya ağlamasına izin vermeyi içeren bir uyku eğitimi tekniğidir. Bu, bebeğinizi uyutmak için beslemeyeceğiniz, sallayarak uyutmayacağınız veya başka bir destek kullanmayacağınız anlamına gelir.

Tüm uyku eğitimi yöntemlerinin amacı, bir bebeği gece uyanmaktan alıkoymak değildir; amaç bebeğe kollarınızın dışında kendi başına uykuya dalmasını öğretmektir.

DR. RICHARD FERBER(KONTROLLU AĞLATMA)

Ferber yöntemi, pediatrik uyku uzmanı Dr. Richard Ferber tarafından geliştirilen bir uyku eğitimi biçimidir ("dereceli yok olma" olarak da bilinir). Bebeklere kendi kendilerine uykuya dalabilmeleri ve gece uyandıklarında tekrar uyuyabilmeleri için kendilerini sakinleştirmeyi öğretir.

Bebeklerinin ağlamasına uyuyan bazı ebeveynler, bebekleri uzun süre ağlasa bile, bebeklerinin odasına hiç girmemeyi tercih ederler. Ferber yöntemi, bebeğiniz ağlarken periyodik olarak kontrol edilmesini içerdiğinden daha nazik bir seçenek olarak kabul edilir.

Kontrol sırasında, bebeğiniz uykuya dalana kadar giderek uzayan zaman aralıklarında gideceksiniz. Sonraki gecelerde kontrol süreleri de uzayacaktır. Ferber buna "aşamalı bekleme yaklaşımı" olarak adlandırmıştır. Bu yöntemde bebeğinizi sözlü olarak yatıştırabilir veya hafifçe ovalayabilir veya okşayabilirsiniz. Ama onu kucağınıza almamalı veya beslememelisiniz ve ziyaretleriniz sadece bir veya iki dakika sürmelidir.

DR.MARC WEISSBLUTH(YOK SAYMA)

Yok sayma yöntemini genel aşağıdaki şekilde anlatabiliriz.

Beyin vücutta uykuya ihtiyaç duyan tek organdır. Bu ihtiyacın karşılanmasından ebeveynler sorumludur. Sağlıklı uykuyu, kaliteli yiyecek olarak düşünebilirsiniz. Nasıl ebeveynler sadece tüketilen kalori sayısına bakmazlarsa, ebeveynler de sadece uykuda geçirilen dakikalara veya saatlere bakmamalıdır.

Çocuklar için Sağlıklı Uyku beş ana unsurdan oluşur:

  • Uyku süresi: gece ve gündüz.
  • Uyku konsolidasyonu.
  • Uyku programı, uyku zamanlaması, yatma zamanı.
  • Uyku düzeni.
  • Şekerlemeler.

Özetlersek sağlıklı Bir Çocuğun Sağlıklı Bir Beyine ihtiyacı vardır. Sağlıklı Bir Beynin Sağlıklı Uykuya ihtiyacı vardır. Bu yöntemle bu sistem bütünleşik olarak sağlanmış olur.

DR. HARVEY KARP (AŞAMALI UZAKLAŞMA YÖNTEMİ)

Harvey Karp, yeni doğan bebeğinizi sakinleştirmenin ve onu uyutmanın en iyi yolunun, rahmin seslerini, hareketlerini ve rahat ortamını yeniden yaratmak olduğunu söyler. Ve Karp'ın en çok satan kitabı The Happiest Baby on the Block'ta özetlenen "beş S" bebek uyku stratejisi tam da bunu yapmak için tasarlanmıştır.

İnsan bebekleri özel bakıma ihtiyaç duyarlar çünkü diğer memelilerin bebeklerine kıyasla doğumda olgunlaşmamışlardır. Sadece bir örnek vermek gerekirse: Yeni doğmuş bir at yürüyebilirken, insanların hareket etmesi aylar alır.

Güney Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde pediatri yardımcı doçenti olan Karp, doğumdan sonraki ilk birkaç ayı " dördüncü trimester " olarak tanımlıyor. Bebekler ana rahminden çıktı, diyor - ama gerçekten dünyamız için hazır değillerdir şeklinde özetliyor.